Ukrywanie rur, dzięki płytom regipsowym

Remont
Podziel się

Ukrywanie rur w mieszkaniu to pozornie bardzo prosta sprawa. Wystarczy zrobić odpowiednie miejsca w ścianach, włożyć tam rury i zamurować. Owszem, jest to jakieś rozwiązanie i gwarantuje, że rury nie będą na zewnątrz widoczne, jednak wymaga bardzo wielu prac i poniesienia znacznych kosztów remontu. Jak zatem ukryć rury, nie ponosząc takich kosztów i bez konieczności wykonywania dużej ilości prac? Rozwiązaniem jest użycie płyt regipsowych i zbudowanie nowych ścian, lub zamaskowanie regipsami samych rur.

Nowe, prostsze ściany.

Pokrycie całych ścian płytami regipsowymi, wskazane jest przede wszystkim, gdy ściany nie są równe. W takiej sytuacji, założenie regipsów likwiduje za jednym razem dwa problemy. Pierwszy to rury w mieszkaniu, drugi zaś to krzywizna ścian. Montując regipsy, zyskujemy nowe, proste ściany. Sam montaż nie jest większym problemem. Wbrew przekonaniom, nie ma potrzeby budowania skomplikowanych stelaży, aczkolwiek przy rurach, znacznie odstających od ściany, stelaż, do którego będzie przykręcony regips, jest wskazany. Montując stelaż, warto przywiązać wiele uwagi do tego, by był odpowiednio wypoziomowany. Założenie go tak, by przykręcony regips był idealnie pionowy ma sens. Przy prawidłowo założonym stelażu, montaż regipsów jest mniej kłopotliwy, same regipsy nie wymagają zaś szpachlowania i szlifowania, by zyskać efekt pionowych ścian. Przy ewentualnej awarii rur, naprawa nie będzie trudna. Aby naprawić rurę, konieczne będzie wycięcie części regipsu, jednak zamontowanie nawet tego samego kawałka ponownie nie będzie stanowić problemu.

Skosy z ukrytymi rurami.

Jak ukryć rury w mieszkaniu, nie tworząc nowych regipsowych ścian? Rozwiązaniem, szczególnie polecanym przy rurach przebiegających przy suficie, jest stworzenie z fragmentów płyt regipsowych, prostokątnych części i zamontowanie ich skośnie pomiędzy sufitem a ścianą, tak, by rura znalazła się w środku. Skosy dodatkowo ozdobią mieszkanie czy dom, rury zaś pozostające w ich środku, nie będą szpecić.

Podsumowując.

Płyty regipsowe, świetnie mogą sprawdzić się przy ukrywaniu w domu czy mieszkaniu, szpecących rur. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie nowych ścian, czasem, zbudowanie skosów. Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Zawsze jednak ukrywanie rur grzewczych czy też wodnych, poprzez zasłanianie ich płytami regipsowymi, warto przeanalizować. Nie w każdym pomieszczeniu oczywiście to będzie metoda najodpowiedniejsza, jednak w wielu sytuacjach będzie idealna. Warto mieć to na uwadze.