Jak planować koszt wykończenia mieszkania?

Mieszkanie Remont
Podziel się

Remont mieszkania to tak naprawdę studnia bez dna. Wie o tym każdy, kto przykładowo porywa się na zakup mieszkania do kompletnego remontu. Jeżeli chce się taką nieruchomości wykończyć na naprawdę bardzo wysokim poziomie, trzeba liczyć się z tym, że wydaje się sporo. Jak planować koszt wykończenia mieszkania? Ile musi wynosić budżet? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania?

Gdy kupuje się mieszkanie do remontu, trzeba nastawić się na naprawdę sporo pracy i bardzo duże koszty. W jaki sposób to wszystko zaplanować? Tak naprawdę sporo zależy od tego, jaki jest metraż mieszkania, co trzeba zamówić, jaka jest dostępność ekipy remontowej. Poza tym duże koszty generują również materiały wykończeniowe, na które będziemy się decydować. Podsumowując, jeżeli chcemy wykończyć mieszkanie w sposób luksusowy, zgodne z najnowszymi trendami, musimy nastawić się na wyższe koszty. Decydując się na rozwiązania i technologie, które są u nas mało popularne i wciąż trudno dostępne, również będziemy musieli wyłożyć więcej na remont.

Sami czy z ekipą remontową?

Aby obniżyć koszty wykończenia mieszkania, bardzo wielu osób decyduje się na to, by część prac wykonać we własnym zakresie. Jest to bez wątpienia dobry trop, jeżeli tylko ma się na to czas. Może bowiem okazać się, że brak doświadczenia i umiejętności przełoży się na to, że prace będą wykonywane bardzo długo. Ostatecznie i tak trzeba będzie wezwać ekipę do tego, aby wykończyła mieszkanie. Specjaliści zajmujący się na przykład układaniem glazury, bardzo często mają terminy zajęte nawet na kilka miesięcy do przodu. Warto zatem również uwzględnić to w swoich planach i z firmą skontaktować się odpowiednio wcześnie.

Czy na wykończeniu warto oszczędzać?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy na wykończeniu mieszkania warto w ogóle oszczędzić. Z reguły nasuwa się jedna odpowiedź, nie. Dlaczego? Kupując bardzo tanie materiały wykończeniowe można niestety się naciąć. Takie materiały już po kilku latach eksploatacji pomieszczenia będą prezentować się fatalnie. Niestety nie da się ukryć, że kolejny remont mieszkania, gdy już się w nim mieszka, to bardzo duże wyzwanie logistyczne i spore utrudnienie dla rodziny. Gdy wykańczamy mieszkanie, lepiej zatem od razu sięgnąć po to, co się nam podoba najbardziej. Można rzec, że lepszym rozwiązaniem jest mieszkanie w pustym pomieszczeniu, które jest bardzo dobrze wykończone i powoli meblowane, niż zrobienie wszystkiego tylko i wyłącznie na pół gwizdka.