Koszty remontu

Remont
Podziel się

Wielu ludziom aż cierpnie skóra na myśl o remoncie. Niestety, prędzej czy później każdego to czeka: czy to urządzając pierwsze mieszkanie, czy to wykańczając dom. Z odpowiednim podejściem i z zachowaniem pewnych zasad, każdy remont będzie do przeżycia.

Zaplanuj harmonogram

Planując z wyprzedzeniem prace, można się lepiej zorganizować logistycznie i finansowo. Ważne jest to, aby wiedzieć jakie powinny następować po sobie, np najpierw maluje się ściany, a potem wnosi meble. Być może przykład jest banalny i oczywisty, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Remontując mieszkanie, należy zacząć od wymiany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Te prace wymagają “rozebrania” ścian i podłóg, dlatego wykonuje się je na początku. Później można wyrównać ściany, sufity i podłogi, a w następnej kolejności będą montowane drzwi. Na końcu przychodzi czas na malowanie, tapetowanie i układnie paneli.

Kiedy już zostaną przeprowadzone te wszystkie prace, nadchodzi najprzyjemniejsza część remontu, czyli aranżowanie i dekorowanie wnętrz. Niezależnie od tego, ile pracy wymaga mieszkanie, moment meblowania i dobierania dodatków, oznacza, że zbliżamy się do końca.

Wycena remontu

Każdy remont wiąże się z kosztami. Obecnie usługi budowlane są najdroższe od lat, dlatego wybierając ekipę, warto jest poprosić o przygotowanie kosztorysu. Dzięki wycenie remontu, będzie można porównać kilka firm i wybrać tę, która złoży najlepszą ofertę. Nie trzeba od razu decydować się na najdroższą.

Przygotowana wycena remontu pozwoli także na dokładniejsze zaplanowanie budżetu. Każdy, kto robił remont wie, ile najróżniejszych wydatków może się przydarzyć, które nie były ujęte w planie. Na takie okazje można przeznaczyć jakąś określoną pulę pieniędzy. Harmonogram pozwoli spojrzeć rozsądnie na kwestie wydatków i przemyśleć na czym można zaoszczędzić, a na co wydać więcej. Wyceniając remont, nie można się kierować tylko i wyłącznie ceną, ponieważ tanie, kiepskiej jakości produkty w krótkim czasie będą wzmagały wymiany i tym sposobem, zapłacimy podwójnie.

Wycena remontu może być różna i za te same usługi, w różnych częściach kraju będą inne stawki. Często ekipy budowlane mają atrakcyjne rabaty na materiały, więc być może uda się zoptymalizować koszty. Oczywiście nie do wszystkiego trzeba zatrudniać fachowców. Cześć drobnych prac można wykonać samemu, np położenie podłogowych. Nie jest to skomplikowane zadanie.