Próba szczelności gazu – najważniejsze informacje

Wyposażenie wnętrza
Podziel się

Montując w budynku instalację gazową, trzeba zachować wszelkie normy bezpieczeństwa. Co więcej, należy skontrolować, czy na pewno działa ona bez zarzutu i jest szczelna. Tylko wtedy nie ma obaw, że nastąpi wybuch, a mieszkańcy zginą, przygnieceni przez gruz. W celu przeprowadzenia takiej czynności potrzebny jest manometr.

Podstawa prawna

Zanim jednak opiszemy, jakie warunki musi spełniać manometr do prób szczelności gazu, najpierw przywołamy regulację prawną, która dotyczy tego zagadnienia. Mowa tutaj o Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

Właśnie w tym dokumencie można przeczytać, że główną próbę szczelności systemu gazowego trzeba przeprowadzić zawsze przed przekazaniem go do użytkowania. To bardzo ważna i obowiązkowa operacja, szczególnie w przypadku remontu starej instalacji albo przywrócenia jej do funkcjonowania po okresie pół roku.

Na czym to polega?

Znając już podstawę prawną, czas przejść do najważniejszej części tego tekstu. Kontrolę bezpiecznego działania układu przewodów gazowych w danym budynku wraz z armaturą i całym wyposażeniem przeprowadza doświadczony fachowiec. Człowiek, który pracuje w firmie świadczącej usługi kominiarskie.

Bierze on do ręki manometr do prób szczelności gazu, którego obsługa nie powinna stanowić żadnego problemu. Początkowo kieruje to urządzenie do miejsca połączenia przewodu z kurkiem głównym. Wcześniej nie może jednak zapomnieć o oczyszczeniu instalacji, zaślepieniu końcówek, otwarciu wszystkich kurków oraz odłączeniu odbiorników gazu.

Odpowiedni manometr

Oczywiście, jak mówi prawo, sam przyrząd służący do sprawdzania szczelności musi mieć klasę 0,6 oraz świadectwo legalizacji. Ważne jest także to, aby pamiętać o ciśnieniu czynnika próbnego w powiązaniu z ustalonym zakresem manometru. Np. w pomieszczeniu, w którym jest większe ryzyko eksplozji, wspomniane ciśnienie dla instalacji powinno wynosić 0,1 MPa, z kolei zakres pomiarowy nie może wychodzić poza granicę 0,016 MPa.

Po dokonaniu próby szczelności konieczne jest również sporządzenie protokołu. Taki dokument, który zawiera m.in. informacje na temat lokalizacji inwestycji, podpisują dwie osoby. Jedna to właściciel danego budynku, a druga to wykonawca instalacji gazowej. Co ciekawe, warto też wiedzieć, kiedy manometr do prób szczelności gazu będzie znowu potrzebny. Okazuje się, że w sytuacji, gdy instalacja gazowa nie została napełniona gazem w okresie 6 miesięcy od daty przeprowadzenia głównej próby szczelności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c..