Na co zwrócić uwagę przed zakupem napędu do bramy garażowej?

Materiały budowlane
Podziel się

Sprzedawcy zwykle przekonują nas, że wybór napędu do bramy garażowej nie powinien być trudnym zadaniem. Sytuacja zaczyna się komplikować w momencie jego wykorzystywania, gdy okazuje się, że wcale nie jest tak bezawaryjny, jak tego oczekiwaliśmy. Chcąc uniknąć rozczarowania warto więc poruszyć kilka pozornie mniej istotnych kwestii.

Częstotliwość otwierania bramy i jej znaczenie

Zarówno napędy do bram garażowych dwuskrzydłowych, jak i napędy do bram uchylnych mają swoją określoną żywotność. Ich producenci doskonale wiedzą, ile cykli otwierania i zamykania bramy będą w stanie wytrzymać. Informacja ta zwykle jest zresztą podawana do publicznej wiadomości, a co za tym idzie – nie powinniśmy mieć problemu z natrafieniem na nią. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej znaczenia aż do momentu, w którym napęd zaczyna odmawiać posłuszeństwa.Przed zakupem dobrze jest więc zastanowić się nad tym, jak intensywnie korzystamy z garażu. Jeśli korzystamy z niego pięć do siedmiu razy w tygodniu, żaden napęd nas nie rozczaruje. Jeśli jednak często chowamy tam samochód, a do tego korzysta z niego kilku domowników o różnych porach, warto zastanowić się nad tym, czy nie postawić na bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie. Taki napęd będzie droższy, jego niezawodność zrekompensuje nam jednak z pewnością poniesiony koszt.

Lekceważony dostęp do prądu

Może się wydawać, że analizując różnorodne napędy do bram garażowych, mamy pewność co do wszystkich kwestii związanych z zasilaniem. Doświadczenie potwierdza jednak, że nie jest to wcale aż tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku ziemny przewód zasilający 230V dochodzący do bramy. Często przydaje się też skrętka komputerowa, która może zwiększyć funkcjonalność bramy garażowej w przyszłości.Oczywiście, niedostatki w zakresie zasilania napędu można rozwiązać już wtedy, gdy brama jest zamontowana. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie się to wiązało z koniecznością rozkopania trawnika, a nawet – wyjmowania kostki brukowej, z której wykonano wcześniej podjazd. Nie jest to satysfakcjonujące posunięcie, dobrze więc zrobić wszystko, aby nie być skazanym na nie. Wszystkie te zadania można powierzyć profesjonalistom, przyczyni się to jednak do tego, że koszty instalacyjne będą większe niż początkowo zakładano.

Więcej informacji znajdziesz na stronie napędy do bram garażowych.