Konstrukcje fotowoltaiczne podążające za słońcem

Środowisko
Podziel się

W branży fotowoltaicznej coraz większą popularność zdobywają zaawansowane systemy podążające za słońcem. Jeszcze kilka lat temu tego typu konstrukcje fotowoltaiczne spotkać można było jedynie na farmach wielkopowierzchniowych. W dzisiejszych czasach z ich olbrzymiego potencjału coraz częściej korzystają inwestorzy prywatni.

Czym wyróżniają się konstrukcje ruchome?

Jednoosiowe naziemne konstrukcje fotowoltaiczne umożliwiają samoistny ruch systemu w kierunku wschód-zachód. Jak łatwo się domyślić, dzięki temu rozwiązaniu panele fotowoltaiczne zawsze będą ustawione prostopadle do kierunku padania promieni słonecznych. Największym atutem opisywanego systemu jest oczywiście zwiększona efektywność pozyskiwanej energii. Tradycyjne konstrukcje wolnostojące pobierają nawet 40% mniej energii, dlatego też różnice są bardzo widoczne.

Jednoosiowe konstrukcje zaprojektowane zostały w taki sposób, aby w 100% wykorzystać pracę nowoczesnych modułów. Zaawansowane systemy bardzo często wyposażone są w specjalną jednostkę centralną, która na bieżąco kontroluje pracę trackera. Nie można zapominać także o dodatkowej stacji pogodowej, która mierzy nie tylko siłę, ale również kierunek wiatru. Nowoczesne systemy są w stanie śledzić bieżące zachmurzenie, dzięki czemu moduły zawsze ustawione będą w optymalnym położeniu.

Jakie dodatkowe funkcje posiadają nowoczesne konstrukcje ruchome?

Producenci paneli fotowoltaicznych chcą przyciągnąć do siebie jak największe grono potencjalnych klientów, dlatego też na bieżąco udostępniają coraz bardziej zaawansowane konstrukcje fotowoltaiczne. Nowością na rynku są między innymi specjalne trackery wyposażone w czujniki opadu. Gdy czujniki wykryją zbyt grubą warstwę śniegu, to uruchomiony zostanie system odśnieżania. Jest to naprawdę bardzo przydatna funkcja, dzięki której znacząco zwiększa się wydajność paneli słonecznych.

Na szczególną uwagę zasługuje także ochrona przed wichurami i gradem. Nowoczesne panele fotowoltaiczne zazwyczaj są bardzo drogie, dlatego też tym bardziej warto postawić na solidne i niezawodne konstrukcje, dzięki którym zminimalizujemy potencjalne straty. Większość firm na ruchome konstrukcje fotowoltaiczne udziela nawet 25-letnią gwarancję i to właśnie ona jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania.