Czy warto wybrać ekogroszek?

Środowisko
Podziel się

Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest bardzo wygodne. Pojawia się jednak pytanie, czy można mówić także o opłacalności i ekologii. Trzeba liczyć się z tym, że spalanie węgla wiąże się z produkcją zanieczyszczeń. Smog stanowi poważny problem, więc warto dobrze przemyśleć wybór rodzaju ogrzewania.

Czy ekogroszek jest rzeczywiście eko?

Ekogroszek jest węglem, co oznacza, że nie można mówić o całkowitym braku emisji spalin. Nadal należy liczyć się z zanieczyszczeniem środowiska, oczywiście w mniejszym stopniu. Zwykły węgiel nie jest z tym samym co ekogroszek, ale wiele łączy ze sobą oba paliwa.

W przypadku ekogroszku można mówić o większej czystości. Pozyskuje się go z węgla o najwyższej jakości. Jest poddawany procesowi oczyszczania i przesiewania. Można wobec tego liczyć na to, że spalanie ekogroszku wiąże się z powstawaniem mniejszej ilości zanieczyszczeń.

W poszukiwaniu idealnego ekogroszku

Jeśli komuś zależy na efektywnym spalaniu ekogroszku, to powinien postawić na produkt wysokiej jakości. Należy kupować go wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Oczywiście wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów. Będzie to jednak ekonomiczne rozwiązanie. Zawsze można zdecydować się na Ekogroszek hurt, co przekłada się na niższą cenę.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że opał nieworkowany szybciej traci swoje właściwości, szczególnie przy niewłaściwym przechowywaniu. Bardzo ważną kwestią jest wysoka kaloryczność surowca. Rozmiar bryłek także ma znaczenie. Nie mogą być one za małe, bo przełoży się to na obniżenie wartości opałowej i wzrost emisji pyłów.

Co ma znaczenie przy wyborze ekogroszku?

Podczas wybierania ekogroszku należy mieć na uwadze kwestie, które są niewidoczne gołym okiem. Istotna będzie między innymi zawartość siarki i popiołu. Im mniejsza, tym oczywiście lepiej. Bardzo ważne jest to, aby w ekogroszku było jak najmniej wilgotności.

Duża zawartość wody sprawia, że najpierw musi zostać ona odparowana. To z kolei zużywa więcej energii. Konieczne staje się ponoszenie wyższych kosztów związanych z zakupem opału w celu uzyskania komfortu termicznego w budynkach. Będzie to wobec tego nieekonomiczne.