Jaki jest dom pasywny?

Materiały budowlane
Podziel się

Coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie domu pasywnego. Ma on wiele zalet, które warto poznać. Jest to świetna alternatywa dla budynku tradycyjnego, czyli murowanego. Budownictwo energooszczędne to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieszkać komfortowo i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Czym charakteryzuje się dom pasywny?

W przypadku domów pasywnych można mówić o niskim współczynniku zapotrzebowania na energię. Niweluje się mostki termiczne, co przekłada się oczywiście na wysoki komfort cieplny i obniżenie kosztów ogrzewania w budynku. Dom pasywny można poznać po bryle w kształcie prostokąta.

Nie stosuje się żadnych wnęk i wycięć. Konstrukcja dachu jest prosta. Może być on jednospadowy lub dwuspadowy. W przypadku domów pasywnych nie ma żadnych wykuszy ani lukarn. Istotne jest jak najlepsze doświetlenie pomieszczenia, wpuszczenie do niego promieniowania słonecznego.

Z jakimi kosztami wiąże się budowa domu pasywnego?

Każdego inwestora interesują koszty budowy domu pasywnego. Trzeba liczyć się z większymi wydatkami niż przy wznoszeniu tradycyjnego obiektu murowanego. Domy pasywne są droższe o mniej więcej 30%. Wynika to przede wszystkim z tego, że trzeba zastosować odpowiednią izolacyjność, stolarkę okienną, wentylację.

Wszystko pochłania sporo pieniędzy. Na przestrzeni lat inwestycja się zwróci. Budową domu pasywnego musi zająć się odpowiednia firma, która ma w tym doświadczenia. Jako że standardy energetyczne w budownictwie rosną, to postawienie domu pasywnego staje się coraz przystępniejsze cenowo.

Tańszy dom pasywny dzięki dofinansowaniu

Jeśli ktoś liczy szybszy zwrot z inwestycji, to powinien złożyć wniosek o przyznanie dofinansowanie na wzniesienie domu pasywnego. Programy mające na celu poprawienie efektywności energetycznej umożliwiają uzyskanie bezzwrotnych dotacji, które opiewają na kwoty rzędu 50 000 zł.

Oczywiście zwrot z inwestycji nie pojawi się od razu. Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, po zajmie to kilkadziesiąt lat. Oszczędności są wyraźnie widoczne przede wszystkim w wieloosobowych rodzinach. Więcej o budowie domu pasywnego można dowiedzieć się na stronie https://www.multicomfort.pl/.