Jak okna pasywne pozwalają oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie?

Okna i drzwi
Podziel się

Życie bez rachunków za ogrzewanie? Niemożliwe! Czy na pewno? Nowe rozwiązania technologiczne w budownictwie pozwalają wykorzystywać energię cieplną ze źródeł pasywnych – głównie promieni słonecznych oraz ciepła emitowanego przez urządzenia i sprzęty elektryczne oraz przez mieszkańców domu. Aby efekt był zadowalający niezbędne są dobrej jakości okna pasywne.

Co to są okna pasywne?

Nowoczesne okna pasywne mogą być wykonane z drewna, aluminium, PCV – tradycyjnych od lat stosowanych materiałów. Ważne jest aby głębokość okna, grubość ścian profili (tak zwana klasa okna pasywnego), ilość szyb, ilość komór wewnątrz profilu zastosowane w oknie dawały w efekcie współczynnik przenikania ciepła niższy od 0,8 W/m2K. w praktyce oznacza to, że przy dziesięciostopniowej różnicy temperatur między wnętrzem domu a otoczeniem w ciągu jednej godziny przez 1m2 szyby przeniknie nie więcej jak 0,8 W energii.

Okna pasywne mogą mieć trzy, a nawet cztery szyby oddzielone ramkami z kompozytów.

W profilach obok zwiększonej ilości komór (6-7) liczy się zwiększona głębokość oraz zastosowanie wzmocnień w postaci stalowych kształtowników.

Jak okna pasywne oszczędzają energię?

Okna pasywne oraz wszystkie inne elementy domów pasywnych mają za zadanie wykorzystać, dosłownie „wyłapać” każdą kalorię energii znajdującej się we wnętrzu i w otoczeniu domu. Dom pasywny ogrzewany jest słońcem przenikającym przez szyby, a dodatkowo pobiera energię od mieszkańców domu i wszystkich sprzętów emitujących ciepło.

W domach pasywnych przez cały rok nie ma potrzeby otwierania okien w celu dotlenienia pomieszczeń. Wentylacja z systemem rekuperacji (odzyskiwania ciepła) zapewnia wymianę powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu pożądanej temperatury. Pasywność okien oraz innych elementów domu sprawia, że dom działa jak termos, który zimą utrzymuje ciepło, a latem nie pozwala nadmiernie nagrzać powietrza wewnątrz domu.

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku z oknami pasywnymi?

W Polsce całkowita rezygnacja z aktywnych źródeł energii cieplnej, czyli systemów ogrzewania domów jest niemożliwa, jednak stosując pasywne okna, drzwi, ściany i inne rozwiązania można zmniejszyć opłaty za ciepło kilkukrotnie. Ogrzanie jednego metra kwadratowego powierzchni domu tradycyjnego wymaga rocznie 120 kWh (12 litrów oleju, 13,6 m3 gazu ziemnego lub 18,4 kg węgla). Dom pasywny zużywa tylko 15 kWh, czyli nasze rachunki za ogrzewanie mogą być nawet osiem razy mniejsze!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm