Czym usunąć uszczelniacz silikonowy?

Materiały budowlane
Podziel się

Mieszanka uszczelniająca na bazie silikonu charakteryzuje się najwyższym stopniem przyczepności do dowolnych materiałów. Jego krzepnięcie w temperaturze pokojowej jest bardzo szybkie. Ze względu na fakt, że silikon bardzo słabo oddziałuje z różnymi kompozycjami rozpuszczalnikowymi i chemicznymi, jest dość trudny do czyszczenia.

Uszczelniacz na bazie silikonu

Istnieje kilka sposobów usuwania pozostałości kompozycji silikonowej. Chcąc skutecznie zdjąć uszczelniacz silikonowy, najczęściej w tym celu stosuje się ostre przedmioty, które zeskrobują klej, może to być śrubokręt, nóż i tym podobne. Tylko ta metoda ma jeden minus, pogarsza się zewnętrzna atrakcyjność obrabianej powierzchni. Dlatego rozsądnie jest stosować tę metodę tylko w przypadkach, gdy wygląd materiału nie jest istotny.

Domowe sposoby – sól kuchenna

Istnieje inna metoda, która pozwala usunąć uszczelniacz silikonowy przy pomocy zwykłej soli. Aby to zrobić, sól należy lekko zwilżyć wodą, a następnie położyć ją na czystej szmatce.

Podczas wycierania konieczne jest wywieranie dużej siły, a ruchy powinny być koliste. Po zakończeniu procesu czyszczenia na powierzchni pozostaną tłuste plamy, można je usunąć za pomocą środka przeznaczonego do mycia naczyń.

Specjalistyczne preparaty

Istnieją inne sposoby czyszczenia resztek kleju w postaci środków chemicznych do usuwania uszczelniacza silikonowego. Wiele z tych narzędzi pozwala szybko i skutecznie usunąć nadmiar kompozycji klejowej z powierzchni. Na przykład za pomocą benzyny lakowej możesz szybko usunąć resztki kleju z wanny akrylowej, płytek, plastiku i innych powierzchni.

Takiego środka nie można jednak stosować na pomalowanych powierzchniach. Łatwo zwilżyć wacik, a następnie wytrzeć preparat w miejscu, w którym nałożono uszczelniacz. Po odczekaniu kilkunastu sekund pozostały zmiękczony silikon usuwamy z powierzchni ostrym nożem lub innym ostrzem.

Jednak w miejscu, w którym znajdował nadmiar uszczelniacza silikonowego, pozostaje tłusta plama, można ją usunąć za pomocą tego samego rozpuszczalnika, zwilżyć szmatkę i wytrzeć powierzchnię. W przypadku, gdy klej został nałożony nie dawno i nie miał jeszcze czasu na całkowite stwardnienie, można go usunąć acetonem lub zwykłym octem stołowym.Biorąc pod uwagę ostry specyficzny zapach takich produktów, należy zadbać o dobrą wentylację w pomieszczeniu, ponieważ aceton może powodować reakcję alergiczną.

Na półkach sklepowych można znaleźć produkty, które pozwalają zmiękczyć i zmyć uszczelniacze silikonowe. Pozwalają usunąć klej z różnych powierzchni, ale przy ich wyborze należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami, aby nie uszkodzić obrabianej powierzchni.