Plastik powszechnie kojarzy nam się z tworzywem dość delikatnym, który ławo ulega odkształceniom i można go bez trudu złamać nawet w rękach. Nic więc dziwnego, że tak wielkim zaskoczeniem dla wielu osób jest informacja, że wykonuje się z plastiku palety. Równie zaskakujące jest to, że palety z tworzywa cieszą się tak ogromną popularnością i powoli wypierają z rynku modele drewniane. Jakie są ich najważniejsze zalety i czy faktycznie jest to odpowiednie tworzywo do takich zastosowań?
Czy europaleta plastikowa jest trwała?
Oczywiście na wstępie trzeba poruszyć najważniejszą kwestię, czyli trwałość palety z tworzywa. To właśnie to wzbudza wśród potencjalnych klientów najwięcej obaw. W końcu, po co wydawać dość spore pieniądze na paletę, która nie tylko bardzo szybko się uszkodzi, lecz dodatkowo spowoduje zniszczenie towaru.Na szczęście w tym wypadku nie ma się zupełnie czego bać, ponieważ europaleta plastikowa jest nad wyraz mocna i trwała. Zrobiona jest z odpowiednio wzmacnianego plastiku, co gwarantuje jej niebywałą trwałość, która jest na równie wysokim poziomie co konkurencyjna odmiana drewniana.
Czy paleta z tworzywa sztucznego jest ekologiczna?
Nie da się ukryć, że bardzo kontrowersyjną kwestią związaną z plastikowymi paletami jest ochrona środowiska. Każdy z nas zapewne słyszał, jak wielkim problemem i obciążeniem dla środowiska naturalnego jest plastik. Całe tony tego tworzywa zalegają na wysypiskach, a nawet dryfują w oceanach. Nic więc dziwnego, że osoby, którym na sercu leży dobro planety, niezbyt przychylnie patrzą na plastikowe palety. Czy mają ku temu podstawy?Oceniając ekologiczność plastikowych palet, trzeba brać pod uwagę ich trwałość. Jest to produkt, który może być użytkowany nawet przez 10 lat. Możliwe jest to dzięki ogromnej odporności na uszkodzenia mechaniczne, termiczne czy też chemiczne. Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku, zdawałoby się ekologicznej palety drewnianej — ten model, jeśli mamy szczęście, możemy bez większych problemów użytkować przez około rok. Po tym czasie nadaje się do wymiany.Jak więc wygląda bezpieczeństwo dla środowiska? Kupiona raz plastikowa paleta wymieniana jest nawet po dekadzie od zakupu, a model drewniany po roku. Co więcej, drewniane palety nie mogą być przetworzone i wykorzystywane do produkcji innych palet, natomiast plastikowa bez problemu może zostać przetopiona i posłużyć do zrobienia nieskończenie wielu plastikowych produktów. Logiczne więc jest to, że paradoksalnie europaleta z tworzywa jest o wiele mniejszym obciążeniem dla środowiska niż wymagająca częstego wymieniania wersja drewniana.