Garaże kontra carporty – co się bardziej opłaca?

Materiały budowlane
Podziel się

Dla wielu z nas samochód jest powodem do dumy, ale i inwestycją na naprawdę długie lata. Zostawienie cennego pojazdu na ulicy, zwłaszcza w niezbyt przyjaznej okolicy i podczas trudnych warunków pogodowych to proszenie się o kłopoty. Jeżeli jesteś właścicielem auta, to z pewnością zastanawiasz się, jak je najlepiej chronić – czy odpowiednia opcją dla Ciebie będzie garaż czy może nowoczesny caport? Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym stylu życia, budżetu i lokalizacji.

Różnice pomiędzy garażem a caportem

Carporty stalowe to zewnętrzne konstrukcje, w których głównym celem jest ochrona Twojego samochodu przed żywiołami i zmiennymi warunkami pogodowymi. Takie wiaty są zazwyczaj mniejsze od garaży, ale jednocześnie bardziej ekonomiczne i szybsze w budowie od swoich murowanych krewnych. Garaż jest przy tym całkowicie obudowany i oferuje więcej miejsca do przechowywania.

Podstawową różnicą jest sama konstrukcja. Carporty samochodowe mają prostą konstrukcję – zwyczajowo jest to dach na wspornikach stalowych, a garaże są całe otoczone solidnymi ścianami, dachem i posiadają co najmniej jedne drzwi. Należy przy tym zauważyć, iż nie ma większego problemu by do carportu dodać dodatkowe ściany i otwory drzwiowe – często takie rozwiązanie jest znacznie rentowniejsze.

Co zatem wybrać?

Generalnie, stabilniejszą konstrukcję i większą ochronę zapewniają konwencjonalne, murowane garaże, ale nie każdego stać (zwłaszcza w dzisiejszych czasach) na taką inwestycję. Decydując się na carport, zyskujemy również na czasie budowy.

Nie da się ukryć, że carporty samochodowe kosztują znacznie mniej w budowie i eksploatacji niż garaże. Nawet zdecydowanie się na postawienie wiaty ze ścianami jest o wiele tańszym rozwiązaniem, a sfinalizowanie takiego projektu nie zajmuje dłużej niż kilka dni. Już sama rezygnacja z betonowej podłogi garażowej procentuje znacznymi oszczędnościami budżetowymi. W większości wypadków wcale nie są potrzebne pozwolenia na budowę i nie trzeba się trzymać ściśle przepisów budowlanych.

Należy też pamiętać, że Nowoczesne carporty wcale nie odbiegają swoja funkcjonalnością od garaży. Dobrze obudowane, mogą posiadać także otwory wentylacyjne, a nawet stanowić samowystarczalne źródło ładowania aut elektrycznych. Mowa tutaj o carportach, na dachach których zainstalowano panele fotowoltaiczne. Na dobrą sprawę, przy odpowiednim zastrzyku finansowym, można zmienić z czasem carport w pełni funkcjonalny garaż.

I jeszcze jedno. Wygodny i estetyczny carport może podnieść wartość domu, jeżeli myślisz o jego sprzedaży.