Jak wymienić okno?

Okna i drzwi
Podziel się

Wymiana okna to czynność, która prędzej czy później okazuje się konieczna do wykonania dla każdego właściciela domu czy mieszkania. Koszty potrzebnych materiałów i poziom skomplikowania są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku innych obowiązków, takich jak chociażby malowanie ścian. Można jednak z powodzeniem podjąć się tego zadania samodzielnie.

Okna Cieszyn — kiedy należy wymienić?

Okno to jeden z najistotniejszych elementów budynku. Odpowiedzialne jest nie tylko za wpuszczanie światła do pomieszczeń, ale także chroni przed zimnem, wiatrem czy innymi warunkami atmosferycznymi. Powinno być też w dobrym stanie, by stanowić trudną przeszkodę dla ewentualnych włamywaczy.

Właśnie dlatego, gdy tylko zauważamy jakiekolwiek problemy z oknami, należy zacząć planować wymianę. Jakie to problemy? Przede wszystkim mniejsza izolacja przed uciekaniem ciepła. Jeśli dom nagrzewa się wolniej, może to wskazywać na uszkodzone elementy okien. Podobnie, gdy framugi przeciekają.

Wymianę okna należy też jak najszybciej przeprowadzić w momencie, gdy szyba zostanie uszkodzona mechanicznie: nawet małe pęknięcia sprawiają, że spada ogólny poziom komfortu w pomieszczeniach. Tworzą też sytuację potencjalnie bardzo niebezpieczną.

Okna Cieszyn – jak je poprawnie wstawiać?

Przy wymianie okien pierwszym krokiem jest wymierzenie otworów okiennych z uwzględnieniem przerwy dylatacyjnej. Z użyciem dokładnych wymiarów, można wybrać nowe okno.

Po wymontowaniu starego okna, jego okolicę należy dokładnie oczyścić z używanych wcześniej materiałów budowlanych i ich pozostałości. To ważne, by otwór okienny był płaski i równy. Wszelkie zauważone nierówności można stosunkowo prosto zlikwidować z użyciem zaprawy tynkarskiej.

W przygotowanym otworze montaż rozpoczyna się od zamontowania ościeżnic z użyciem dużej ilości pianki poliuretanowej, która działa jako amortyzator pomiędzy oknem a ścianą. Wymagane jest, by działanie pianki, zawsze wesprzeć dyblami lub kotwami.

Montaż okien – Okna Cieszn – co można zepsuć?

Nowe okna to konieczna, lecz droga inwestycja. Dlatego tak kuszące jest przeprowadzenie montażu osobiście, w celu zaoszczędzenia. Na co najbardziej powinno się uważać? Przede wszystkim na wszelkie uszkodzenia w trakcie transportu i wstawiania okna.

Trzeba też pamiętać, że cała procedura powinna zostać bardzo szczegółowo i dokładnie. Ponadto na wymianę najlepiej wybrać ciepły dzień, by duże ilości wykorzystywanej pianki montażowej miały szansę wyschnąć i utwardzić się. Pamiętając o tym, nie ma potrzeby martwić się o ostateczny efekt.