Energooszczędne domy zyskują na popularności, ponieważ właściciele domów coraz bardziej interesują się zrównoważonym rozwojem i stylem życia przyjaznym dla środowiska naturalnego. Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować dom od podstaw czy przebudować go, niektóre kluczowe elementy projektu są niezbędne dla każdego prawdziwie ekologicznego domu.
Domy energooszczędne – czyli jakie?
W generalnym ujęciu, energooszczędny dom to nieruchomość zaprojektowana tak, aby zużywała jak najmniej energii, a jednocześnie zapewniała ten sam, wysoki poziom ochrony, komfortu, wygody i estetyki, co tradycyjne założenie.
Prostym przykładem efektywności energetycznej w takim domu może być na przykład zamiana tradycyjnych żarówek na świetlówki kompaktowe lub żarówki z diodami elektroluminescencyjnymi (popularne LED-y). Podczas gdy wszystkie żarówki wytwarzają światło, kompaktowe świetlówki i żarówki LED zużywają wymiernie mniej energii, są też przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto, projekty domów energooszczędnych zakładają często użycie do budowy materiałów podlegających recyklingowi. Wszystko powinno się mieścić w ramach promowanego “zielonego ładu”.
Projekty domów energooszczędnych w praktyce
Energooszczędne domy są budowane z trwałych materiałów zaprojektowanych tak, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Stawia się w tym wypadku na wykorzystania bardziej zrównoważonych budulców, takich jak drewno z odzysku lub naturalne kamienie. Kluczowa może być też zaprojektowana przez inżynierów dobra izolacja budynku, pomagająca utrzymać ciepło w domu zimą i chłód latem. W ten sposób nie trzeba już uruchamiać systemu ogrzewania lub klimatyzacji w nadmiarowych godzinach.
Projektanci celują też w format “inteligentnego domu”. Takie rozwiązanie również pozwala znacznie ograniczyć wydatki na energię elektryczną, podobnie zresztą jak zasilanie z paneli słonecznych.
Szacunkowe kosztu domów energooszczędnych
To kolejny ważny pozytyw. Realizacja projektu domu energooszczędnego z pewnością wychodzi znacznie taniej niż budynku konwencjonalnego. Materiały użyte do budowy są tańsze, nie trzeba też sięgać głęboko do portfela płacąc za samą energię.
Projektanci zawsze szukają sposobów by dostosować taki dom do okolicznych warunków i faktycznie ograniczyć koszty. Zawsze znajdą się możliwości do lepszego wykorzystania zaoszczędzonych pieniędzy, a dom energooszczędny okazuje się rentowną inwestycja w przyszłość.