Czym są kontenery IBC?

Materiały budowlane
Podziel się

Substancje ciekłe, które mają właściwości palne lub silnie toksyczne, muszą być przechowywane w specjalnych warunkach. Pojemnik IBC to jeden ze sposobów na przechowywanie toksycznych cieczy. Jest to pojemny zbiornik, który można używać wielokrotnie. Świetnie nadaje się do magazynowania i przewożenia substancji ciekłych. W tym artykule przedstawione zostaną zalety kontenera IBC.

Kontenery IBC – co to jest?

Kontenery IBC charakteryzuje przede wszystkim duża pojemność. Są one wykonane z polietylenu, co sprawia, że są przystosowane do przewożenia różnego rodzaju cieczy, nawet toksycznej, czy łatwopalnej. Warto wspomnieć, że skrót IBC oznacza, z angielskiego: Intermediate Bulk Container. Pojemnik ibc wyróżnia się na tle innych dzięki stalowemu koszowi, który chroni cały zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz stabilizuje jego położenie podczas transportu z jednego miejsca do drugiego. Trzeba również podkreślić, że przenoszenie takich pojemników zazwyczaj można ułatwić poprzez ustawienie ich na drewnianych paletach. Wiele przedsiębiorstw korzysta z tego sposobu. Co więcej, każdy kontener IBC jest wyposażony w szczelny zawór wlotowy oraz kran, który ułatwia opróżnianie pojemników.

Jakie zalety mają pojemniki IBC?

Kontenery IBC mają bardzo wiele zalet, które wpływają na ich popularność. Są one wytwarzane głównie przez przedsiębiorstwa produkujące pojemniki i palety o przeznaczeniu przemysłowym i transportowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tego typu kontenery można w prosty sposób układać w stosy. Jest to możliwe dzięki ergonomicznej konstrukcji. Co więcej, tworzywo, z którego wykonywane są pojemniki IBC jest odporne na substancje o właściwościach żrących, co umożliwia przewożenie i przechowywanie nawet najbardziej toksycznych płynów.

Korzyści płynące z użytkowania kontenerów IBC

Zbiorniki IBC są przede wszystkim certyfikowane i można ich używać do przechowywania i przewożenia różnych substancji. Dzięki swojemu różnorodnemu zastosowaniu kontenery tego typu mają zastosowanie w wielu branżach. Warto wspomnieć, że pojemniki IBC nadają się do przechowywania substancji, które bardzo często wymagają spełnienia określonych standardów higienicznych.