Jaki jest styl japoński w ogrodzie?

Ogród
Podziel się

Ogród w stylu japońskim prezentuje się znakomicie. Warto wobec tego stworzyć piękną aranżację na swojej posesji. Zacząć należy oczywiście od zaplanowania wszystkiego, aby uzyskać pożądany efekt. Japońskie rośliny w ogrodzie to nie tylko kultowe drzewko bonsai lub wiśnia. Jest wiele opcji do wyboru.

Czym wyróżnia się ogród w stylu japońskim?

Jeśli ktoś chce mieć piękny ogród, który stanowi oazę spokoju, łączy w sobie różne żywioły, to warto pomyśleć o zaaranżowaniu go zgodnie ze stylem japońskim. Należy zacząć przede wszystkim od wysprzątania całej działki. Porządek w japońskich ogrodach to podstawa. Drzewka są starannie przystrzyżone, mają ciekawe formy.

Na kamieniach i kostce nie może być żadnych mchów ani innych wykwitów. Charakterystyczne dla stylu japońskiego są także symetryczne rabaty w ogrodzie, kolorowe. Bujna roślinność jest mile widziana, podobnie jak strumyki i wodospady, głazy, kamienne dekoracje.

Różne rodzaje ogrodów w stylu japońskim

Ogród japoński ma wiele odsłon, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Wspaniale sprawdzą się pagórki, szybko płynące strumienie przypominające jezioro. Różnej wielkości kamienie będą pełnić funkcję gór. Wszystko to ma na celu stworzenie naturalnego krajobrazu, który tętni życiem.

Są także ogrody japońskie pozbawione wody. Dominują w nich kamienie, piasek i żwir. To właśnie z nich tworzy się kompozycje, które mają imitować fale morskie. Skalny ogród może być bardzo efektowny, ale trzeba go dobrze zaplanować.

Japońskie ogrody w różnym wydaniu

Ciekawym sposobem na zaaranżowanie działki będzie stworzenie ogrodu herbacianego z pawilonem. Jak wiadomo, w Azji picie zielonej herbaty jest czymś niezwykle istotnym. Stanowi ważny rytuał. Można wobec tego stworzyć sobie sprzyjające warunki do tego. Świetnie sprawdzą się kręte ścieżki wyłożone kamieniami.

Nie może zabraknąć także źródełka służącego do oczyszczania rąk przed przystąpieniem do parzenia napoju. W ogrodzie japońskim rewelacyjnie sprawdzi się oczko wodne. Stanie się ono miejscem sprzyjającym wypoczynkowi i kontemplacji.