Miedź jest metalem wydobywanym i wykorzystywanym już od starożytności. Jej właściwości umożliwiają wszechstronne zastosowanie, i zapotrzebowanie na nią stale rośnie. Dowiedz się, jaki związek mają porządki w twoim garażu z globalną ekonomią i dlaczego cena miedzi w skupie stale rośnie.
Zastosowanie miedzi
Miedź jest świetnym przewodnikiem ciepła oraz elektryczności, jest łatwa w obróbce, w pełni przetwarzalna, posiada nawet właściwości antyseptyczne. Dzięki temu jest materiałem bardzo wszechstronnym, o dużym znaczeniu gospodarczym.
Wykorzystuje się ją do budowy maszyn przemysłowych, instalacji sanitarnej i wodociągowej, urządzeniach elektronicznych, w konstrukcji piorunochronów, do pokrywania dachów i kadłubów statków.
Domowe porządki
W gospodarstwie domowym miedź znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku. Odkurzacz, pralka, ekran telewizora, komputer, zmywarka, wiertarka, dynama, transformatory, części samochodowe, generatory, zamki elektryczne, kable…
Wiele osób zużyte przedmioty tego rodzaju składuje w garażu czy piwnicy, albo co gorsza wyrzuca w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Tymczasem Cena miedzi w skupie, w zależności od jej stanu, waha się między kilkanaście a nawet czterdzieści złotych za kilogram.
Ekonomicznie i ekologicznie
Wyrzucone na wysypisku stare i zepsute urządzenia elektryczne przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska, jednak dzięki możliwości wtórnego wykorzystania miedzi i innych materiałów, z których są wykonane, możemy tego uniknąć, a jeszcze dodatkowo zarobić.
Światowe roczne zapotrzebowanie na miedź jest obecnie o wiele wyższe, niż wynosi wydobycie tego metalu w kopalniach, które będzie już tylko spadać. Jednak miedź jest w pełni przetwarzalna, co oznacza, że całą miedź ze zużytych już przedmiotów, elektrośmieci, klamek do drzwi można odzyskać i wtórnie wykorzystać. Choć cena miedzi w skupie jest wysoka, a później dochodzą jeszcze koszty wydostania jej i przetworzenia, nadal jest to tańsze i bardziej ekologiczne od eksploatowania kopalni.